جامع ترین فروشگاه آزمونهای ابتدایی و مهارت های معلمی

پرفروش ترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

فروشگاهی که هم اکنون پیش چشم شماست در ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت و دارای نماد الکترونیک است. با خیال راحت خرید کنید. در صورت بروز مشکل با شماره تلفن 09179668112 در تماس باشید.

پایان نامه بافت شهری

پایان نامه بافت شهری

فایل : word

قابل ویرایش و آماده چاپ

تعداد صفحه :134

 

شهر

 

شهرمجموعه اي ازترکيب عوامل طبيعي، اجتماعي ومحيطهاي ساخته شده توسط انسان است که درآن جمعيت ساکن متمرکزشده است (شيعه، 1375،ص 4).

 

 

 

بافت تاريخي

 

بافت تاريخي به بناها و مجموعه هايي اطلاق مي شود که پيش از سال 1300 هجري شمسي تشکيل شده و به ثبت آثار ملي رسيده باشند يا اين قابليت را داشته باشند که جزء اين دسته از آثار قرار بگيرند . ( شهرام تاجيک . ص 19 )

 

 

 

بافت قديم

 

منظور از بافت قديم قسمت هايي از بافت شهري است که پيش از سال 1300 هجري شمسي تشکيل شده باشد و عليرغم اينکه از ارزشهاي هويتي برخوردار است اما به دليل اينکه کالبد آن فرسوده شده و از استانداردهاي خدماتي ، اينکه و استحکامي و ... بهره مند نيست ، شان و منزلت مکاني و سکوني آن پايين آمده است . اقداماتي مرمتي که در اين قبيل بافت ها انجام مي شود از نوع بهسازي ، روان بخشي و نوسازي مي باشد . ( شهرام تاجيک . ص 19 )

 

 

 

 

 

 

 

بافت پيرامون

 

به بافت هايي گفته مي شود که به صورت غير قانوني و بدون داشتن مجوز در داخل يا خارج محدوده قانوني شهرها به وجود مي آيند . ساکنان اين بافت ها معمولا افراد فقير و تهيدست و مهاجران روستايي مي باشند . ( شهرام تاجيک . ص 20 )

 

 

 

بافت فرسوده

 

بافت هاي فرسوده از نواحي بغرنج و پيچيده بافت هاي شهري مي باشند چون نه تنها سرمايه گذاران و بخش هاي خصوصي معمولا تمايلي به سرمايه گذاري در اين بخش ها ندارند خود مالکان و ساکنتن اين بخش ها نيز توانايي نوسازي ندارند ( به دليل فقر اقتصادي ) لذا معمولا سياست گذاري ها در بافت هاي فرسوده بخش هايي از بافت شهري مي باشد که به علت فرسودگي هاي کالبدي و عدم برخورداري از زير ساخت هاي مناسب شهري از منزلت مکاني و سکونتي و اقتصادي پاييني برخوردار گشته است .

 

معمولا بافت هاي فرسوده داراي ويژگي هاي زير مي باشند

 

  • وجود کمبودهاي اساسي در قسمت هاي مختلفي چون فضاهاي باز و عمومي ، فضاهاي سبز ، زير ساخت ها ، فضاهاي سبز ، زير ساخت ها ، فضاهاي خدماتي و رفاهي و ...
  • استفاده از مصالح نازل و سست در بناهاي مسکوني ، مصالحي مثل خشت ، چوب و ... که اين مصالح معمولا به صورت غير اصولي به کار برده شده اند و اغلب فاقد اتصالات افقي و عمودي مناسب مي باشند.
  • خانه هاي مسکوني عموما يک يا دو نقطه بوده و همچنين بافت ها غالبا ريزدانه مي باشند .
  • بناهاي اين بافت ها به دليل فرسودگي هاي ايجاد شده و همچنين عدم رعايت استانداردهاي لازمه بسيار سست و اسيب پذير مي باشند و تجربه نشان داده که در اثر زلزله خفيفي خسارات زيادي به اين بافت ها وارد مي شود .

 

دسترسي و تاسيسات شهري در بافت هاي فرسوده داراي اشکالاتي مي باشد و اساسا اين بافت ها بدون طرح قبلي و از پيش تعيين شده شکل گرفته اند . ( شهرام تاجيک . ص 21 )

 

 

 

فرسودگي شهري

 

فرسودگي يکي ازمهمترين مسائل مربوط به فضاي شهري است که باعث بي سازماني، عدم تعادل، عدم تناسب وبي قوارگي آن مي شود. فرسودگي عاملي است که به زدودن خاطرات جمعي، افول حيات شهري واقعه اي وشکل گرفتن حيات شهري روزمره اي کمک مي کند. اين عامل با کاهش عمراثر وبا شتابي کم وبيش تند ، باعث حرکت به سوي نقطه پاياني اثرمي گردد( حبيبي ومقصودي، 1386، ص18).

 

 

 

تعريف بازسازي

 

بازسازي ، دگرگوني کامل پيشينه و ايجاد شرايطي جديد در بافت و يا عناصر آن را با چيدن آثار گذشته و بنا نهادن ساخت و ازهاي جديد دنبال مي کند . بستر مداخله مي تواند بافت شهر ي ، مجموعه ها و بناها به تنهايي و يا در مجموع باشد . در بازساززي وفاداري به گذشته چندان مصداق نداردي و هر جا که لازم باشد با تخريب کامل مي تواند بازسازي صورت گيرد . فعاليت بازسازي فرآيند زير را شامل مي شود :

 

(الف) تخريب ؛

 

(ب) پاکسازي ؛

 

(ج) دوباره سازي . ( کتاب شهر سازي ، 1384 ، ص 11)

 

 

 

 

 

 

 

تعريف نوسازي

 

نوسازي بازآفريني هستي ها و معاصر سازي بافت و عناصر دروني آن را با حفظ ماهيت هاي شکلي ( در ابعاد کالبدي ) و همنواخت با موازين زندگي نوين را ( در ابعاد غير کالبدي ) در دستور کار دارد . بستر مداخله مي تواند بافت شهري ، فضاي شهري ، مجموعه ها و بناها به تنهايي و يا در مجموع باشد . در نوسازي وفاداري به گذشته در صورت خدشه دار نشدن ارزشهاي کهن ( چه فنون نوين به کار گرفته شود يا نه ) مجاز باشد . دامنه فعاليت هاي نوسازي موارد زير را شامل مي شود :

 

(الف) نوشدن ؛

 

(ب) توان بخشي ؛

 

(ت) تجديد حيات ؛

 

(ث) انطباق ؛

 

(ج) تبديل و دگرگوني . ( کتاب شهر سازي ، 1384 ، ص 11)

 

 

 

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,885 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 7,650 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
baft-shahri_421565_2362.zip155.1k

تحقیق مطالعه یک دانش آموز که دچار اختلال در یادگیری است

تحقیق مطالعه یک دانش آموز که دچار اختلال در یادگیری است فایل : word قابل ویرایش و آماده چاپ تعداد صفحه :21 فهرست مطالب   عنوان ......................................................................................    صفحه                                  &nbs ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه